Azerbejdżan Turcja - Program

Azerbejdżan… kraina ognia, zetknięcie przemysłu naftowego i szklanych fantazji w Baku z ukrytymi w górach wioskami żyjącymi tak samo od czasów starożytnych, pustkowie z wulkanami błotnymi, szlakiem win, górskie kaniony i bezkresne piaszczyste plaże.

W Bitynii i Poncie czyli czarnomorskim szlakiem w Turcji - osmańskie miasta ukryte w górach, starożytne pozostałości hetyckie, grobowce pontyjskie, jaskinia oraz klify i piaszczyste plaże.

 

Azerbejdżan

Pobyt w regionie nadmorskim i Szeki

7 wypraw autokarem

1. Baku - Pałac Szirwanszachów, meczety, nadmorski bulwar, azerskie dywany.

2. Wyprawa w góry Kaukaz - Xinaliq - starożytna, najwyżej położona w Azerbejdżanie wioska, ogrzewana i łatana odchodami zwierzęcymi.

3. Szeki - Pałac Szekińskich Chanów, meczet Dżuma, Kisz - kościół św. Elizeusza, panoramy Kaukazu.

4. Szlakiem win - ukryty w wąwozie Lahicz z miedzianymi wyrobami lokalnego rękodzieła, panorama góry Babadag, kraina wina azerskiego, Samahi - meczet Dżuma, krawanseraj, grobowce Kalakhana.

5. Gobustan - pustkowia z petroglifami i bulgoczącymi wulkanami błotnymi, bezkresne piaszczyste plaże.

6 -Gandża - mauzolea szejka Ibrahima i Nizamiego z Gandży, kompleks Bahaudina - meczet, łaźnia i karawanseraj.

 7- Nardaran - zamek szachów, Surachany - pola naftowe, Janar Dah - płonące skały.

Turcja

Amasya - usytuowane pomiędzy ścianami wąwozu miasto z wykutymi w skale grobowcami pontyjskimi, wznoszącymi się ponad miejską zabudową,  położony nad brzegiem rzeki deptak z panoramą osmańskich domów, łaźni i meczetów, odbijających się w lustrze wody, hammam - relaks w lokalnym wydaniu.

Kastamonu i Safranbolu - osmańska zabudowa oraz lokalne smakołyki, rzeźbiony w drewnie meczet.

Położona na półwyspie, wśród nadmorskich wzniesień Amasra - twierdza na skalistej wyspie, do której prowadzi kamienny, rzymski most, Kus Kayasi - rzymski relief skalny, powstały na cześć cesarza Tyberiusza Klaudiusza, relaks na piaszczystej plaży, rejs z panoramą klifów i wysp.

Bursa - osmańska zabudowa z kamienia i drewna, Wielki Meczet, hany - piętrowe karawanseraje pokryte kopułami z otoczonym arkadami podwórzem, fontannami i stoiskami z lokalnymi produktami, zaułki bazarów, rzeźbiona w drewnie fontanna, Tokat - osmańska zabudowa z karawanserajem, hammamem, meczetami oraz zaułkami bezistanu, siedmiopoziomowa Jaskinia Balica z naciekami skalnymi różnych barw i kształtów.

Ankara - centrum kultur anatolijskich, Cankaya Kosku - rezydencja Ataturka, Anitkabir - mauzoleum Ataturka, Hattusa - starożytna stolica państwa Hetytów.

Stambuł

Otoczona minaretami Hagia Sophia - kościół mądrości bożej, symbol Konstantynopola z mozaiką Matki Boskiej z Dzieciątkiem pośród arabskich inskrypcji, Błękitny Meczet z sześcioma minaretami, At Meydani - bizantyński hipodrom z obeliskami poświęconymi władcom oraz grecką kolumną Wężową, tureckie rokoko czyli fontanna Ahmeda III, sułtański pałac Topkapi.

Meczet Sulejmana Wspaniałego, zatopiony pałac, wielki bazar, rejs po Bosforze z panoramą miasta.

Zapisz się na wyjazd