Anatolia - Program

W północnej Mezopotamii, nad Eufratem i Tygrysem, zapomniane starożytne miasta oraz średniowieczne świątynie i twierdze ukryte w górach, otoczone kraterami jezioro Van, winnice Mardinu, Sanliurfa z grotą Abrahama, monumentalne, antyczne posągi dawnych władców na szczycie góry, Diyarbakir z niekończącym się murem miejskim, ujście Jedwabnego Szlaku w Antiochii, centrum wirujących derwiszów w Konyi, plaże Cylicji, wyprawa w głąb mieniących się kolorami i formą wąwozów skalnych Kapadocji

12 wypraw autokarem

1 - Mardin - pnąca sie w górę artukidzka zabudowa, rzeźbione w wapieniu domy, meczety i medresy w kolorach piasku i gliny, zaułki i kręte uliczki, tworzące piętra miasta, usytuowanego amiteatralnie, na zboczu góry, degustacja loklanych win.

 2- Sanliurfa - grota - miejsce narodzin Abrahama, stawy ze świętymi karpiami, ogród różany, zamek z panoramą miasta, bazar, Harran ze strożotnymi doamami i twierdzą, Zaugma - pozostałości antyczne, Gobekli Tepe - neolityczna świątynia, rejs stakiem po Eufracie.

 3- Dara - zapomniane starożytne miasto Mezopotamii, to miejsce ciągle żywe, ale jakby zatrzymane w czasie, w pobliżu odczuwa się atmosferę wiejskiego życia w zabudowie z kamienia. Na ruinach, z budulca dawnych domostw i świątyń powstają chaty obecnych mieszkanców wioski, gdy wydaje się, że ich dzieci prowadzą nas do piwnicy pod swoim domem, po chwili przed nami otwiera się otchłań rozległych cystern, podziemia zdradzają rozmach zabudowy z czasów świetności.

 4 - Położone pośród gór i kraterów jezioro Van, rejs na wyspę Akdamar, wyprawa do krateru Nemrut Dagi, Van - twierdza nad jeziorem, Ahlat - dawne świątynie i chaczkary.

5 - Antakya - starożytna Antiochia - mozaiki rzymskie, grota św. Pawła, Seleucia Pieria - port Antiochii, zwieńczernie Jedwabnego Szlaku, groty skalne i tunel wodny.

 6 - Diyarbakir - mury miejskie, których końca nie widać z panoramą miasta i rzeki Tygrys, meczety, medresy i hany z czarnego bazaltu.

7 - W starożytnej Cylicji - twierdza, rozległe plaże.

8 - Dogubayazit - położona w górach ponad miastem twierdza Ishaka Pasy, panorama góry Ararat, wodospad Muradiye.

9 - Nemrut Dagi - góra z pozostałościami Arsamei - stolicy starożytnego państwa Kommageny -monumentalne posągi władców oraz bóstw.

10 - Konya - centrum duchowe wirujących derwiszów z grobowcem Rumiego, seldżuckie medresy i meczety, Catalhoyuk - starożytne miasto z epoki neolitu, w którym życie toczyło się na dachach domostw, tworzących wspólną, zwartą zabudowę, bez ulic.

3 wyprawy lokalne po Kapadocji

1 - Wyprawa poprzez labirynt kolorowych skał o fantazyjnych kształtach, Derinkuyu - podziemne miasto, Uchisar - zamek wykuty w skale.

2 - Świątynie i klasztory ukryte w jaskiniach, lot balonem nad Kapadocją.

 3 - Wąwóz Ihlara - wyprawa w otoczeniu skalnych ścian, pośród dawnych osad i światyń.

Zapisz się na wyjazd