Iran 16 dni - Program

Persja ze starożytnymi miastami, grobowcami oraz monumentalnymi reliefami skalnymi, u źródeł cywilizacji w Mezopotamii - Elam z tajemniczym ziggurratem i kaskadami dawnego systemu melioracyjnego, szyickie meczety i medresy w kolorach nieba i wody, zoroastriańskie świątynie ognia i posępne wieże milczenia, miejskie labirynty z gliny i piasku, piaszczyste wydmy i kryształowe, solne pustkowia, fantazyjne kształty pustynnych wzgórz, twierdze sprzed naszej ery, wyspy ze skalistymi kanionami i ludźmi w maskach niczym z karnawału, senne wioski z majaczącymi na wodzie, ręcznie budowanymi kutrami rybackimi, delfiny i dzikie plaże, kolorowe od minerałów skały i gleba oraz przepastne klify, miasto wina i poezji, wykute w skałach domostwa, lśniące kopuły i błyszczące wnętrza świętych miejsc szyickich pielgrzymek, daktyle i relaks w lokalnych herbaciarniach

15 wypraw autokarem

1. Esfahan - przestronny plac otoczony pałacami i meczetami z czasów Safawidów, Wielki Meczet Masjed-e Jame, kamienne mosty na zanikającej rzece, katedra ormiańska, a na wieczór herbaciarnia z atrakcjami lokalnymi.

2. Pustynne Bam - starożytna twierdza i miasto z gliny, palmiarnie, daktyle, Kerman - bazar, dawny hammam, ukryty meczet, miejski karawanseraj, Kaluts - pustynne wzniesienia o fantazyjnych kształtach i słona rzeka, Mahan - pałac Kadżarów z kaskadowo usytuowanym ogrodem i fontannami.

3. Położony pośród pustkowia Jazd z glinianą zabudową w kolorze pustyni - świątynia zoroastrian, panorama miasta, labirynt zaułków, meczety i naturalne klimatyzatory czyli wiatrowe wieże.

4. Wyprawa łodzią pośród lasów mangrowych, kanion - Chahkooh, doki z ręcznie robionymi kutrami.

5. Wyspa Hormuz - wyprawa łodzią: barwna wioska, twierdza, kolorowe skały, klify i bezludne plaże.

6. Wyspa Hengam - wyprawa łodzią: delfiny, kolorowe ryby i przejrzysta toń morska, żółwie, kolorowe chusty i maski.

7.  Sziraz - święte miejsca pielgrzymek muzułmańskich, meczet Nasir ol-Molk - świątynia w różowej tonacji z wielbarwnymi witrażami, Naranjestan - pałac i ogród z gorzką pomarańczą.

8. Persepolis - pozostałości starożytnej Persji, Naqsz-e Rostam - grobowce skalne Achemenidów.

9. Shushtar - miasto szlaków wodnych, mostów i młynów.

10. Choqa Zanbil - otoczona pustynią, zabudowana tarasowo góra czyli Ziggurat - świątynia Elemitów, starożytna Suza - mauzoleum proroka Daniela, twierdza, wyprawa w góry Zagros z meandrującą pośród przepastnych skalnych ścian rzeką Dez.

11. Kaszan - meczet, szkoła koraniczna, pustynia solna, wyprawa na pustynię, piaszczyste wydmy, wielbłądy.

12. Teheran - Pałac Golestan, dawna ambasada, Wieża Wolności.

13. Wyprawa do groty z kilkumetrowym posągiem Szapura I, pogromcy Rzymian, Biszapur - starożytne miasto Sasanidów z więzieniem rzymskiego cesarza Waleriana i świątynią wody, Tang-e Chogan - monumentalne reliefy skalne z epoki Sasanidów.

14. Abyaneh - amfiteatralnie usytuowana wioska z czerwonej skały, wzgórze z panoramą wioski, Qom - centrum rewolucji islamskiej.

15. Wyprawa na pustynię, piaszczyste wydmy, wielbłądy.

Zapisz się na wyjazd