Arabia Saudyjska Bahrajn - Przygotowania

Arabia Saudyjska – informacje praktyczne

Czas przelotu

Warszawa – Rijad ok. 7 h

Czas lokalny

Czas polski plus 2 godz.

Przepisy celne

W Królestwie Arabii Saudyjskiej obowiązuje zakaz wwozu i posiadania narkotyków, alkoholu (w tym piwa), wieprzowiny i jej przetworów oraz pornografii. Zakaz przywozu obejmuje także publikacje i dewocjonalia związane z religiami innymi niż islam. Posiadanie ww. przedmiotów może skutkować poważnymi problemami podczas przekraczania granicy oraz konsekwencjami prawnymi. Artykuły te są konfiskowane, a podróżny może zostać ukarany grzywną. Obowiązuje również zakaz wwozu i posiadania dronów (potrzebna jest wcześniejsza zgoda miejscowych władz). Zgodnie z prawem Królestwa Arabii Saudyjskiej za posiadanie lub handel narkotykami przewidziana jest kara śmierci.

Planując podróż do Arabii Saudyjskiej, należy uwzględnić, iż pieczątka izraelska w paszporcie może uniemożliwić uzyskanie wizy bądź przekroczenie granicy.

Obyczaje

Życie codzienne w Arabii Saudyjskiej jest zdominowane przez islam, a prawo muzułmańskie (szariat) jest podstawą ustroju prawnego. Obowiązuje zakaz publicznego praktykowania innych religii. Stąd brak obiektów kultu religijnego, wyznań i religii innych niż islam. Innowiercom nie wolno wchodzić do niektórych meczetów.

Zakaz fotografowania dotyczy obiektów o znaczeniu strategicznym, wojskowym, budynków instytucji państwowych i ambasad. W żadnym wypadku nie wolno fotografować saudyjskich kobiet. Mężczyźni nie mają prawa rozmawiać z miejscowymi kobietami bez zgody jej męża lub opiekuna.

Nieprzestrzeganie konserwatywnych zwyczajów i norm życia społecznego może prowadzić do konfliktów.

W 2019 r. zniesiono powszechny obowiązek noszenia przez kobiety tradycyjnego okrycia wierzchniego (abaja). Wymagany jest jednak strój zakrywający ciało (powyższe dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn). Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zalecany jest stosowny ubiór w miejscach publicznych (zakryte ramiona i kolana). W przypadku odwiedzin meczetów i innych miejsc kultu kobiety mogą zostać poproszone o zasłonięcie włosów chustą.

 

Kobiety powinny zadbać o skromny strój, który zakryje nogi, szyję, ramiona i ręce – dłuższe bluzki w stonowanych kolorach. Wykluczone są szorty lub krótkie spodenki. Noszenie odkrytych butów typu sandały czy japonki jest dozwolone. Zakaz noszenia krótkich rękawów, dekoltów, garsonek oraz krótkich spódnic i sukienek. Dozwolona jest długa spódnica do ziemi, luźna tunika lub spodnie wraz z luźnym płaszczem, a tunika lub płaszcz powinny sięgać co najmniej do połowy uda. Mężczyźni - zakaz noszenia krótkich spodni (szorty, bermudy, rybaczki etc. są niedozwolone) i podkoszulków bez rękawów. Zaleca się noszenie koszul z co najmniej krótkim rękawem lub T -shirtów.

W świecie muzułmańskim piątek pełni funkcję naszej niedzieli, zamknięte są bazary, większość sklepów, a meczety mogą być czasowo niedostępne ze względu na nabożeństwo południowe. Weekend obejmuje także sobotę – te dwa dni są wolne od pracy.

Waluta i płatności

Oficjalną walutą jest Rial Saudyjski (SAR), który dzieli się na 100 halali 1 SAR = ok. 0,27 USD

Wartość riala jest zbliżona do polskiej złotówki, więc bardzo łatwo przeliczać ceny. Karty płatnicze Visa, MasterCard są powszechnie akceptowane.

Wskazane jest zabrać ze sobą gotówkę, znacznie bardziej popularne są dolary niż euro. Walutę zagraniczną (najlepiej dolary) najlepiej wymienić na lotnisku (najwyższy kurs) lub w bankach. Dolary wyłącznie nowych emisji – po 2008 r., banknoty w bardzo dobrym stanie, bez odcisków pieczątek, zakreśleń, zagięć i przetarć. W sklepach nie jest przyjmowana inna waluta niż rial.

Ceny w Arabii są zbliżone lub nieco wyższe od polskich.

Gniazdka elektryczne

240 V/50 Hz – wtyczki brytyjskie (trój bolcowe). Odpowiednie adaptery można kupić na miejscu lub w sieci w Polsce.

Jedzenie

Tradycyjną saudyjską potrawą jest kabsa – to nic innego jak mięso (jagnięcina, kurczak) z przyprawionym ryżem. Zwykle serwowana jest jedna duża porcja, którą dzielą się wszyscy goście. Inne popularne dania to oczywiście kebab (we wszystkich możliwych odmianach), kofta, mutabbak (cienkie ciasto naleśnikowe z nadzieniem), dżerisz (gęste dania z kaszy z domieszką mięsa, cebuli i rosołu) i saliig (lokalna wersja risotta). Na wybrzeżu najpopularniejsze są dania z owocami morza; często podawane z warzywami.

Gości przyjmuje się kawą po arabsku (z kardamonem) z daktylami lub herbatą. Miejscowi uwielbiają też słodycze (różnego rodzaju ciasta i sezamki). Śniadanie to najczęściej hummus i falafel lub kanapki. W lepszych hotelach można liczyć na jajecznicę i frankfurterki.

Zapisz się na wyjazd