Uzbekistan - Program

Uzbekistan

Serce Jedwabnego Szlaku - tu przenikały się kultury: europejska z azjatycką, perska oraz arabska z wielkim stepem i Syberią, spotykały się myśli i wynalazki, powstawały miasta z gliny i piasku barwione w kolorach morza i nieba, manufaktury jedwabiu oraz kolorowe bazary niczym z baśni tysiąca i jednej nocy. Starożytne twierdze Chorezmu, z którego pochodzi święta księga zoroastrian, meczety i medresy Samarkandy, skarby Tamerlana, pałace i haremy emira Buchary, chanaty - Chiwy i Kokandu, a także pozostałości Morza Aralskiego oraz jurty pośród pustyni i relaks na plażach słonego jeziora.

13 wypraw autokarem

1. Samarkanda - Plac Registan: kompleks medres, meczety i grobowce rodziny Tamerlana, bazar, aleja mauzoleów, obserwatorium Uług Bega, mauzoleum proroka Daniela, manufaktura papieru.

2. Buchara - Ark, pałace i haremy emira, medresy i meczety, barwny dom Chodżajewa, hale targowe, Czor Minor.

3. Chiwa - otoczone murami miasto chanów, labirynt pałacowych pomieszczeń, haremu z tajnymi przejściami, bazaru, meczetów, minaretów z panoramą miasta.

4. Morze Aralskie - przed nami coraz bardziej biała przestrzeń, jakby w upalnym Uzbekistanie pośród pustyni nagle spadł śnieg, ale to nie śnieg, to wiatr rozwiał morze po całym Uzbekistanie, a raczej to, co z niego zostało - sól, która niczym śnieg bieli pustkowia. Opuszczony port i przepaść - tu było morze, pustynia po horyzont i pordzewiałe wraki kutrów rybackich.

5. Kokand - Pałac chanów Kokandu, manufaktura dywanów z jedwabiu, Kotlina Fergańska, tu można poczuć Azję, chociażby po zagęszczeniu ludności, ulicznym zgiełku,  izolowana część Uzbekistanu, tętni swoim własnym życiem.

6. Taszkient - kompleksy medres i meczetów, okrągłe hale bazarów i inny świat centrum.

7. Plaże jeziora Ajdar-kul, pustynia i jurty.

8. Karakałpakstan i nie tylko... w ujęciu Igora Sawickiego czyli zakazana sztuka na pustyni, Chilpik Dakhma - zoroastriańska wieża milczenia, pozostałości Chorezmu - zagubione na pustkowiach twierdze, nekropolia Mizdahan.

9. Szahrisabz - miasto Tamerlana z pałacem Ak Saraj.

10. Giżduwan - wytwórnia ceramiki, pozostałości starożytnych osad i petroglify.

11. Wyprawa do Jeziora Nefrytowego.

12. Urgut - rzemiosła i bazar jedwabnego szlaku oraz wiekowe platany.

13. Boysun - kolorowe jurty i stroje, kaniony.

2 imprezy uzbeckie

1. Biesiada uzbecka - lokalne potrawy, muzyka i tańce.

2. Ognisko ze śpiewaną gawędą uzbecką na pustyni.

Zapisz się na wyjazd