Iran

Dodaj post
  • Wybieram się w przyszłym roku pod koniec kwietnia na wycieczkę do Iranu, w związku z powyższym proszę o trochę informacji jakie mogą mi się tam przydać, a mianowicie: - jaka walutę zabrać - euro czy dolary i ile zabrać; - ile kosztuje kawa, herbata i obiad - jak jest tam z płatnością kartą, czy tylko może gotówka wchodzi w grę - jak wygląda sprawa z wymiana euro/dolarów na lokalna walutę - jaka jest temperatura, jaką odzież zabrać ze sobą na ten wyjazd - rzeczy ciepłe, coś od deszczu czy lekkie i przewiewne? Jeżeli jest jeszcze coś co powinienem wiedzieć to mówcie, będę wdzięczny za informacje.

  • Byłem w Iranie z Wytwórnią Wypraw w 2015 roku i to póki co wyjazd mojego życia :) Może dlatego że tak daleko, ale serio, to naprawdę kierunek warty polecenia, wcale mnie to nie dziwi, że ci co tam byli, uważają ten kraj za najbezpieczniejszy kraj islamski, chodziliśmy wieczorami, ba nawet nocami po bazarach i wszystko było ok :) Ludzie bez ściemy, najmilsi z jakimi się zetknąłem podczas dotychczasowych wojaży, częstują jedzeniem, zagadują bezinteresownie, nie namawiając do niczego za pieniądze, chętnie sobie robią z nami zdjęcia, opowiadają o sobie, a nawet zapraszają do domu!!! Z odwiedzonych miast najbardziej przypadły mi do gustu Jazd i Esfahan. Jazd to miasto z gliny, perska medyna, w której łatwo się zagubić, ale gdy wyjdziecie na dach, któregoś z domów to oprócz glinianego labiryntu uliczek zobaczycie kopuły i minarety i znacznie poprawi się wam orientacja, a przynajmniej zobaczycie panoramę pustynnego miasta. W Esfahanie byliśmy w herbaciarni, ale nie tylko piliśmy tam herbatę, po cudownej fajce wszsytkim zrobiło się błogo. Szyickie meczety robią spore wrażenie, są inne niż te w Turcji, niebieskie, inny kształt i można wszędzie wchodzić, nawet do miejsc świętych nas wpuszczali, pomimo że w zasadzie innowierców nie wpuszczają, chcieli nam to pokazać, bez indoktrynacji, autentyczna życzliwość. Myślę że większości spodobały się też pustynie Kaluts, byłem w Afryce ale czegoś takiego nie widziałem...magiczne kształty piaskowych wzgórz, wyżłobione przez wiatr, przewodnik miał rację, wyglądały jak okręty. Mniej więcej w środku wycieczki odpoczynek na wyspie Qeshm pomógł nam zregenerować siły przed dalszą drogą i co tam się nie działo nawet takie historie, które wydawały mi się zabronione w Iranie. Było takie miejsce gdzie kąpaliśmy się wszyscy swobodnie w Zatoce Perskiej i knajpy wieczorne, u Alego polecam gdy tam będziecie to znaczy w mieście Qeshm, naprawdę fajna knajpa przy plaży...Faktycznie dużo pływało delfinów, byliśmy w kanionach i lasach mandrowych wyrastających z oceanu. Bym zapomniał o Persepolis, potężne figury, otwierające dawne pałace, niesamowite płaskorzeźby, takiej starożytności to wcześniej nie znałem. Myślę że nie tylko ja byłem pozytywnie zaskoczony atrakcjami, ludźmi czy jedzeniem. niektórzy nawet zapowiadali że chcą się wybrac po raz kolejny tak bardzo kraj ten przypadł im do gustu, na pewno nikt z nas się nie spodziewał że będziemy się tam czuć tak swobodnie.

  • ja również proszę o info. na temat iranu. czy podczas wyjazdu zawsze są noclegi stacjonarne czy są nocne przejazdy autokarem? jak z kasą czy kwoty podane przez WW są wystarczające?
  • Przepraszam, że dopiero teraz. Niestety login naszego maila był już zajęty i musiałem go lekko zmienić, a więc Login: sylwester.marzec1394@gmail.com hasło: iran1394 Wszystko działa, można się wymieniać teraz kontaktami i zdjęciami. Pozdrawiam Mateusz
  • czy uczestnicy wyprawy do Iranu mogliby się podzielić opinią na temat tej wyprawy, jakie wrażenia, czy warto odwiedzić ten kraj z Wytwórnią.
  • Bardzo proszę o opinię na temat wyjazdu do Iranu, czy warto odwiedzić ten kraj?
  • może ktoś podzieli się wrażeniami z wyprawy do Iranu. no i jakieś przydatne info. a do WW - kiedy następny termin????