Azerbejdżan Turcja - Przygotowania do wyjazdu

Jak przygotować się do wyjazdu (Azerbejdżan i Turcja)

Azerbejdżan

1. Dawne kraje poradzieckie porzuciły już oficjalny ateizm i zaczynają powoli odkrywać swoje muzułmańskie korzenie. Na powitanie nie mówi się już „zdrastwujtie” lecz „salam alejkum”. Meczety i sanktuaria, które mamy w planie zwiedzania, wymagają zasłonięcia przez panie włosów i ramion, jak również odpowiedniej długości spodni lub spódnic – za kolana. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie chusty. Długie spodnie w obiektach kultu obowiązują także mężczyzn. Warto pamiętać, że według lokalnego podejścia, szorty zarówno w przypadku pań jak i panów nie są mile widziane- traktowane są podobnie jak bielizna.  

2. Do niektórych obiektów religijnych turyści nie są wpuszczani. Różnice kulturowe dotyczą  relacji damsko-męskich, zwyczajów żywieniowych i zachowania w miejscach publicznych. Warto brać pod uwagę, że Baku jest bardziej tolerancyjne dla turystów, jednak pozostałe miasta są bardzo konserwatywne.

3. Dokumenty: na wjazd do Azerbejdżanu wymagane jest posiadanie ważnego paszportu – termin ważności 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu do kraju. Na wjazd do Azerbejdżanu jest wymagana wiza.

4. Na wyjazd wskazane jest zabrać ze sobą gotówkę. Znacznie bardziej popularne są dolary niż euro. Dolary wyłącznie nowych emisji – po 2008 r., banknoty w bardzo dobrym stanie, bez odcisków pieczątek, zakreśleń, zagięć i przetarć. Mimo posiadania potwierdzeń wymiany występują trudności z ewentualną re-wymianą. Dlatego nie należy wymieniać zbyt dużo gotówki na raz. Walutą Azerbejdżanu jest manat (AZN). Jest możliwość wypłaty gotówki w bankomatach – akceptowane są karty VISA, Maestro, MasterCard, Eurocard i American Express. Należy jednak pamiętać, że pobierana jest prowizja. Kartą można płacić w restauracjach, sklepach i hotelach, głównie w Baku i większych miastach, na prowincji jednak lepiej mieć ze sobą gotówkę.

5. Należy posiadać ze sobą: zestaw zażywanych leków (do bagażu podręcznego), przybory toaletowe, filtry ochronne, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, stroje kąpielowe, wygodne buty itp.

6. Wszelkie niezbędne leki i medykamenty powinny pozostać w oryginalnych opakowaniach. Należy posiadać recepty na przyjmowanie przewożonych lekarstw, szczególnie jeśli wwozimy ilość większą niż kilka tabletek. Zwyczajowo około 10 fiolek i/lub 30 tabletek na osobę jest tolerowane. Należy unikać leków zawierających kodeinę oraz psychotropowych. W przypadku tego wyjazdu nie są wymagane szczepienia. Dostęp do usług medycznych poza stolicą może być utrudniony.

7. Gniazdka wtykowe typu europejskiego lub podobne – tzw. Schuko. 

8. Czas. Strefa czasowa, jaka obowiązuje w Azerbejdżanie to UTC +4. Różnica czasu między Polską a Azerbejdżanem wynosi +2h latem i +3h zimą.

9.  Wodę należy pić wyłącznie butelkowaną. Wskazane jest posiadanie medykamentów przeciwko dość powszechnym dolegliwościom jelitowym związanym ze zmianą diety. 

10. Należy często myć ręce, szczególnie przed spożywaniem posiłku i ogólnie dbać o higienę osobistą. 

11. W Azerbejdżanie nie wolno używać dronów – cudzoziemcy nie mają prawa na ich wykorzystanie na terytorium kraju.

12.  Azerbejdżan uważany jest za bezpieczny kraj. Mimo to zdarzają się kradzieże, więc zawsze warto uważać na swoje rzeczy.

13. Należy liczyć się z możliwością kontroli dokumentów przez lokalną policję.

14. Klimat Azerbejdżanu jest zróżnicowany.  Na zachodzie jest on kontynentalny, na południu podzwrotnikowy, na północy umiarkowany. Lato w Azerbejdżanie trwa od połowy maja do końca września. Najbardziej upalne miesiące to lipiec i sierpień – temperatura może sięgać do 40 stopni. Azerbejdżan leży w obszarze aktywnym sejsmicznie. Lekkie trzęsienia ziemi występują tu bardzo często,  ale rzadko są odczuwalne.

15. Osoby praktykujące dietę wegetariańską lub wegańską muszą liczyć się z ograniczeniami wynikającymi z tradycji żywieniowych charakterystycznych dla regionu.

16. Uczestnicy są ubezpieczeni w zakresie KL i NNW w Signal Iduna. Biuro jest jedynie pośrednikiem w tym zakresie.

17. W hotelach nie ma wind. Nie ma też serwisu bagażowego, dlatego zalecane są miękkie, lekkie walizki, plecaki lub torby na kółkach. Walizki skorupowe narażone są na uszkodzenie. 

 

Turcja

1. Turcja, czyli oficjalnie Republika Türkiye, to kraj transkontynentalny, którego większość terytorium znajduje się w Anatolii. Językiem urzędowym jest turecki, angielski nie jest powszechnie używany. Większość ludzi nie mówi po angielsku, szczególnie w małych miastach.

2. Obywatele Polski są zwolnieni z obowiązku wizowego przy wjeździe do Turcji.

3. Większość populacji to muzułmanie. Dlatego meczety i miejsca kultu, które planujemy odwiedzić, wymagają od kobiet zakrycia włosów i ramion, a także noszenia spodni lub spódnic o odpowiedniej długości poniżej kolan. Przy wejściu do niektórych meczetów można otrzymać bezpłatną chustę. Przed podróżą warto także zaopatrzyć się w szalik. Mężczyźni są również zobowiązani do noszenia długich spodni w miejscach kultu. Także zalecamy w mniejszych miejscowościach wybór bardziej konserwatywnej odżieży.

4. Walutą w Turcji jest lira turecka (Türk Lirası, TL). Zazwyczaj lepiej jest zaopatrzyć się w liry tureckie w Turcji, niż w Polsce, ponieważ kursy wymiany poza Turcją zwykle nie są tak dobre, jak te wewnątrz kraju. Euro i dolary można łatwo wymienić na lirę turecką w kantorach. Punkty wymiany walut znajdują się we wszystkich miastach i niemal w każdej miejscowości. W kantorach wymiany zawsze trzeba rozglądać się za najlepszym kursem wymiany i upewnić się, że stawka prowizji nie jest wyższa niż 3%. Wymieniając gotówkę, należy zabrać ze sobą wyłącznie czyste, nieuszkodzone banknoty.

5. Karty kredytowe i debetowe są szeroko stosowane w Turcji w większych miastach. W większości miejsc akceptowane są Visa i MasterCard. Na zakupy na straganach i bazarach warto mieć przy sobie trochę gotówki. Bankomaty znajdują się niemal wszędzie. Zasadniczo można wypłacić tylko lirę turecką, ale euro i dolary są też dostępne, choć głównie w bankomatach znajdujących się w pobliżu atrakcji turystycznych, gdy na urządzeniu widnieją oznaczenia walut. Warto pamiętać, że wypłaty z bankomatu są zawsze obciążane prowizją, czasem dość wysoką. Przed przyjazdem do Turcji należy powiadomić swój bank o podróży. Jeśli nie, oprogramowanie banku do wykrywania oszustw może uruchomić się i zablokować konto. Rozmawiając ze swoim bankiem, warto również poświęcić trochę czasu, aby dowiedzieć się, czy polski bank macierzysty współpracuje z bankami partnerskimi w pobliżu miejsca docelowego w Turcji. 

6. Strefa czasowa w Turcji to GMT +2. Różnica czasu pomiędzy Polską a Turcją wynosi +1 godzina latem i +2 godziny zimą.

7. Gniazdko ścienne typu środkowoeuropejskiego (wtyczki dwupinowe) jest standardem w Turcji.

8. W Turcji najlepiej pić wodę butelkowaną. Źródła wiejskie są oznaczone jako içilir, içilebilir lub içme suyu (wszystkie oznaczające „pitny”) lub içilmez (nienadający się do picia).

9. Uliczne jedzenie to ulubiona rozrywka turystów w Turcji. Kupując żywność od ulicznych sprzedawców, należy jednak zachować szczególną ostrożność.

10. Należy często myć ręce, szczególnie przed jedzeniem i ogólnie dbać o higienę osobistą.

11. Komary mogą czasami stanowić problem w miesiącach letnich, a ponieważ lokalnie nie są dostępne dobre środki ochronne do stosowania miejscowego, należy zabrać ze sobą własne.

12. W większości miast są bezdomne psy. Watahy gromadzą się w parkach i na pustkowiach i mogą być agresywne. Trzeba zachować ostrożność i nie zbliżać się do zwierząt.

13. Podróż do Turcji jest na ogół bezpiecznym przeżyciem dla turystów. Jednak nadal może dojść do kradzieży, dlatego lepiej również zachować ostrożność i mieć swoje rzeczy pod kontrolą.

14. Lokalna policja ma prawo i może sprawdzić dokumenty, dlatego należy zawsze mieć je przy sobie.

15. Rzeczy, które przydadzą się w podróży: leki przyjmowane na stale (do bagażu podręcznego), przybory toaletowe, filtry ochronne, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, kostium kąpielowy, wygodne buty itp.

16. Wszystkie niezbędne leki i lekarstwa muszą pozostać w oryginalnych opakowaniach. Do kontroli granicznej należy mieć receptę, zwłaszcza jeśli się przewozi więcej niż kilka tabletek. Zazwyczaj toleruje się około 10 fiolek i/lub 30 tabletek na osobę. Należy unikać leków zawierających kodeinę i leków psychotropowych. Na tę podróż nie są wymagane żadne szczepienia.

17. Zabrania się robienia zdjęć w pobliżu obiektów wojskowych i administracji publicznej.

18. W Turcji nie wolno używać dronów – cudzoziemcy nie mają prawa ich używać na terytorium kraju.

19. Negocjowanie ceny przy zakupach na bazarze jest mile widziane i uważa się za dobrą tradycję - warto spróbować!

Zapisz się na wyjazd