Pakistan - Przygotowania

Pakistan– informacje praktyczne


Organizowane przez Wytwórnię Wypraw wyjazdy do Pakistanu w przemyślany sposób łączą w sobie elementy krajoznawcze i kulturowe. Wycieczki prowadzone są przez doświadczonych pilotów, znających ten kraj.
Do właściwego przygotowania się do wyjazdu pomogą nasze wskazówki.


Program wyjazdu jest intensywny i nastawiony na walory poznawcze: trochę się zmęczymy, ale sporo zobaczymy!


W szczególnych przypadkach (kłopoty z poruszaniem się, względy zdrowotne, serce, nadciśnienie, zmęczenie) pilot wskaże możliwości alternatywne –zazwyczaj krótszy wariant spaceru czy inne możliwości spędzenia czasu.
Należy pamiętać, że jest to zupełnie różny od naszego obszar kulturowy. Obowiązują tu inne reguły, których należy bezwzględnie przestrzegać.


Należy zwrócić uwagę na długie przejazdy busem, wczesne wyjazdy w trasę i późne powroty, częste śniadania w formie suchego prowiantu, obiadokolacje będące raz obiadem, a raz kolacją, czasem późną. Przejazdy dzienne sięgają nawet 700 km.


Oto przydatne informacje:

Walutę (najlepiej dolary amerykańskie - dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nie porysowane, nowe, wyemitowane po 2009r. tj. duże głowy prezydentów na banknotach) można wymieniać w bankach lub kantorach. W większych miastach działają bankomaty (nie wszystkie jednak obsługują najpopularniejsze karty Visa i Mastercard).


Uwaga!!


Pakistan mieści się w strefie czasowej UTC +5, do godziny, która jest w Polsce trzeba dodać 4 godziny.
Uwaga na drogie połączenia telefoniczne do Polski. Opłaty roamingowe uzależnione są od operatora sieci i pakietu, jakim Państwo dysponują, są jednak dużo wyższe.


Prosimy o zwrócenie uwagi, żeby wyłączyć transfer danych w telefonie. Opłaty za korzystanie z Internetu poza granicami Unii Europejskiej są bardzo wysokie.


W większości hoteli będzie dostępny darmowy WI FI.


Wtyczki elektryczne i napięcie takie jak w Polsce.


Od czasu do czasu mogą wyłączać prąd, tak że power bank i czołówka mogą się przydać.


Obyczaje:


Pakistan jest krajem muzułmańskim, którego prawa i obyczaje oparte są na tradycji i zasadach islamu.
W świecie muzułmańskim piątek pełni funkcję naszej niedzieli, zamknięte są bazary i część sklepów, a meczety mogą być czasowo niedostępne ze względu na nabożeństwo południowe. Realizacja programu może być uzależniona od kalendarza świąt muzułmańskich. Portretując osoby, powinno się poprosić je o zgodę i w przypadku odmowy zrezygnować z wykonania zdjęcia, szczególnie kobiet. Nie wolno robić zdjęcia miejscowym kobietom bez ich zgody! Nie ma żadnych zniżek na bilety wstępu do muzeów czy obiektów historycznych. Co więcej, cudzoziemcy płacą stawki wielokrotnie wyższe niż miejscowi.


W niektórych obiektach turystycznych nie wolno filmować, jak również wykonywać zdjęć aparatami
uznawanymi za profesjonalne np. lustrzankami.


Obowiązuje zakaz fotografowania obiektów militarnych, lotnisk, infrastruktury i mostów.


Ubiór:


Proszę pamiętać, że Pakistan jest krajem muzułmańskim i obowiązują tam zasady związane z islamem.
a) dla kobiet zaleca się: długa spódnica lub luźne spodnie, zakryte ramiona, ręce, nogi oraz dekolt.
Nie ma obowiązku noszenia chusty na głowie, obowiązuje ona tylko w meczetach. Zalecane jest noszenie ubiorów nie odsłaniających w zbyt dużym stopniu ciała. Wykluczone legginsy.
b) dla mężczyzn – nie ma zakazu noszenia krótkich spodni i podkoszulków bez rękawów, ale nikt w nich nie chodzi, dlatego trzeba mieć wyłącznie długie spodnie. Zaleca się noszenie koszul z co najmniej krótkim rękawem lub T -shirtów.


Ze względu na zróżnicowany klimat prosimy o zabranie ze sobą zarówno rzeczy luźniejszych jak i cieplejszych. Bardzo prosimy o zabranie puchowej kurtki! Trzeba pamiętać, że będziemy sporo chodzić, nawet po mieście, więc radzimy zabrać wygodne obuwie, najlepiej półbuty z dobrą przyczepną podeszwą (niezbędne przy zwiedzaniu skalnych miast i do wędrówek). Na wyjazd konieczne jest również nakrycie głowy chroniące od słońca.

Alkohol


Zakazany jest wwóz alkoholu i wieprzowiny.


Jedzenie


W związku ze zmianą diety, próbowaniem wielu rzeczy wprost ze straganów na bazarach oraz zmianą flory bakteryjnej mogą zdarzyć się problemy żołądkowe. Radzimy zabezpieczyć się w odpowiednie lekarstwa i środki zaradcze. Dodatkowo, trzeba uważać na surowe owoce i warzywa.


Choroba wysokościowa.


Choroba wysokościowa – to choroba, która może występować na wysokościach powyżej 3000
metrów. W grupie zagrożonych mogą być wszystkie osoby, niezależnie od wieku, stanu
zdrowia i fizycznej kondycji. Jest to spowodowane niewystarczającym poziomem tlenu na takich
wysokościach. Typowymi objawami choroby są zawroty głowy, zmęczenie, nudności oraz duszności.
Ogólnym profilaktycznym zaleceniem jest picie dużej ilości płynów, unikania palenia tytoniu etc.
Trasa naszej wycieczki przybiega tak, że Państwo stopniowo przyzwyczają się do wysokości i
większości turystów nie dotyka choroba wysokościowa, jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości zalecamy przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem rodzinnym.


Pociąg/autokar sypialny


W sypialnym autokarze/pociągu na trasie Karachi - Islamabad nie będzie dostępnej pościeli, koca czy poduszki. Warto zabrać ze sobą poduszkę (lub poduszkę rogal na przejazd busem). Można również wziąć cienki śpiwór.

Zapisz się na wyjazd