Uzbekistan - OPINIE

Przedstawiamy opinie na temat wyjazdu do Uzbekistanu zaczerpnięte z ankiet powyjazdowych. Uczestnicy oceniają w nich wyjazd i przedstawiają swoje uwagi oraz przemyślenia. Mamy nadzieję, że pomogą one Państwu w podjęciu decyzji o zapisaniu się na wyprawę do Uzbekistanu z Wytwórnią Wypraw.

Ogólne wrażenia o wyjeździe:

Wycieczka spełniła moje oczekiwania, była nastawiona na intensywne zwiedzanie (co dla mnie jest dużą zaletą), można było poznać kraj, jego mieszkańców i kulturę w wielu aspektach, nie tylko przez pryzmat miejsc stricte turystycznych.

Wyjazd był bardzo intensywny, z racji dużej liczby odwiedzanych miejsc, rozproszonych po całym (jednak dużym) kraju, co spowodowało, że zabrakło nieco czasu na indywidualne spokojniejsze zwiedzanie okolic, nie wspominając o choć jednym dniu, kiedy nie trzeba by się zrywać o szóstej rano. Ale dzięki temu udało mi się zobaczyć wszystko to, co zapewne zajęłoby mi tydzień dłużej, gdybym zdecydowała się ten wyjazd zrobić na wasną rękę - zatem all in all jest dobrze :)

Wizyta w Uzbekistanie uzmysłowiła mi, jak bardzo jesteśmy zapatrzeni w kraje Zachodu i jak bardzo błędnym jest myślenie w kategoriach „jak wakacje to na zachód”. To kraj, który nie jest turystyczny (jeszcze), gdzie odwiedzający nie są traktowani jak chodzące worki z pieniędzmi. To zdecydowanie miła odmiana, gdy 'lokalsom' bardziej zależy, żeby Cię poznać (pomimo bariery językowej), niż żeby wyciągnąć od Ciebie pieniądze. Ciekawym doświadczeniem było również zobaczyć współistnienie kultury muzułmańskiej (meczety, medresy) oraz mentalności ludzi byłego bloku wschodniego (autentyczna otwartość, bardzo często połączona z zaproszeniem do wypicia wspólnego kieliszka). Jednym słowem - polecam.

Wyjazd bardzo ciekawy i zróżnicowany. Ogromne wrażenie zrobiła na mnie Chiwa, podobał mi się Shahrisabz. Samarkanda i Buchara to także fantastyczne miejsca. Cieszę się, że w programie były piesze przerywniki w postaci wycieczki do Jeziora Nefrytowego i do kanionu. Widok pustyni w miejscu dawnego Morza Aralskiego pobudził silne refleksje na temat zniszczenia, jakie powoduje nieprzemyślana, pazerna działalność człowieka. Muzeum Igora Sawickiego było wspaniałym odkryciem.

To mój pierwszy wyjazd z Państwem, a zarazem pierwszy wyjazd do Azji i kraju muzułmańskiego. Każdy dzień pokazywał mi nowe odcienie kraju. Jestem bardzo zadowolona z wyjazdu i jego organizacji. Chciałabym jeszcze z Państwem wyjechać.

Wielkie podziękowania organizatorom za możliwość zwiedzenia Muzeum im. I. Sawickiego w Nukusie, za możliwość przyjrzenia się zbiorom bawełny, za eksplorację boysuńskiego kanionu.

Było po prostu super. Polecam! Dla mnie najpiękniejszy był kanion i góry. Kąpiel w jeziorze - duża frajda.

Bardzo ciekawy wyjazd - właściwe proporcje między zwiedzaniem obiektów muzealnych a pomników przyrody. Znakomicie dobrany program.

Wyjazd pozwolił poznać kraj, jego przyrodę i historię. Wrażenie zrobiło przyjazne nastawienie Uzbeków do turystów, ale z drugiej strony widoczne jest piętno okupacji rosyjskiej, a zwłaszcza okresu ZSRR.

Szósty wyjazd z WW i moje oczekiwania spełnione.

Bardzo podobał mi się wyjazd, dużo zobaczyłem i zwiedziłem, poznałem kulturę kraju, ciekawych ludzi oraz założenia panującej tam religii, uważam też, że wyjazd był dobrze zorganizowany.

Bardzo ciekawa wycieczka,spełniająca moje oczekiwania. Miałam okazję poznać kulturę i obyczaje mieszkańców. Wyprawy w teren pozwoliły nacieszyć się pięknymi krajobrazami. No i ten nocleg w jurtach był strzałem w 10... Dostarczyl mnóstwo wrażeń i emocji. Jestem przeszczęśliwa, że byłam na tej wycieczce.

Wyjazd był bardzo wyczerpujący, ale przez to miałam poczucie dobrze wykorzystanego czasu i pieniędzy. Byłam zachwycona krajem i podróżą, zapomniałam o życiu codziennym i stresie.

Byłam pod wrażeniem całego programu. Azja Środkowa mimo swojej szarości jest kolorowa. Wąwóz do dzisiaj mam przed oczami, wspinanie się do jeziorka nefrytowego rewelacja. Kąpiel w jeziorze na pustyni orzeźwiająca. Po długim jeżdżeniu autokarem było wiele miejsc do spacerów. Błękit nieba z błękitem meczetów, medres zachwyca. Program bardzo ciekawy Jednym słowem dla każdego coś miłego...

Piloci:

Nasz pilot (Marcin) dał się poznać jako bardzo ciekawa osoba, doskonale orientująca się w centralnej Azji i potrafiąca przekazać swoją wiedzę w sposób interesujący. Przy tym stwarzał luźną atmosferę, jednocześnie dobrze i odpowiedzialnie zarządzając wycieczką. Z pewnością poleciłbym wycieczkę oraz Marcina jako przewodnika osobom, które lubią intensywnie spędzać wakacje

Wyjazd wymagający, w sposób niezwykle atrakcyjny łączący standardową "objazdówkę" z elementami trekkingu. Wielkie brawa dla pana Zbigniewa za dogłębną znajomość specyfiki i kolorytu Azji Centralnej! To dzięki niemu obejrzeliśmy znacznie więcej niż zapowiadał program. Na podkreślenie zasługuje także uprzejmość, opanowanie, takt pilota.

To już chyba szósty wyjazd z WW. Zaskoczyły mnie pozytywnie hotele i wyżywienie. I wielkie pochwały dla p. Zbyszka za wiedzę, kulturę i profesjonalizm.

Osoba pilota (Pan Zbyszek Mielczarek) gwarantowała bardzo ciekawe poznawanie miejsc i kultury kraju. Jestem pod wrażeniem wiedzy pilota.

Przewodnicy lokalni:

Przewodniczka w Szahrisabzie, mimo młodego wieku, dobrze radziła sobie z grupą i była bardzo sympatyczna. Pozostała dwójka przewodników też była ok.

Wszyscy lokalni przewodnicy byli w porządku i profesjonalnie przygotowani do wykonania zwiedzania.

Świetna była przewodniczka w Shahrisabz i w Samarkandzie.

Lokalni przewodnicy byli w porządku i rzetelnie wykonywali swoje obowiązki.

Noclegi:

Noclegi były zróżnicowane, ale wszystkie na zadowalającym mnie poziomie. Mieliśmy okazję poznać różny standard hoteli. Najbardziej podobały mi się hotele w Samarkandzie i Bucharze ze względu na klimat i w jurtach ze względu na egzotykę.

Noclegi były jak najbardziej ok, szczególnie patrząc na cenę wyprawy - noclegi blisko centrum, może lekko trudne dla autokarów, ale uczestnikom pozwalały na wyprawy w miasto.

Wszystkie noclegi spełniły oczekiwania. Niektóre nawet przewyższyły. Ciekawe lokalizacje, blisko atrakcyjnych obiektów.

Było bardzo czysto i ciepło, a to dla mnie najważniejsze. Standard pokoi niekiedy nawet mnie mile zaskoczył.

Noclegów nie można oceniać "hurtowo". Niektóre noclegi przewyższały oczekiwania w stosunku do ceny, ogólnie trzymały się poziomu adekwatnego do ceny.

Noclegi w stosunku do ceny były nawet powyżej oczekiwań.

Wycieczka ma bardzo intensywny program, pozwala poznać cały kraj. Noclegi i posiłki na wysokim poziomie, biorąc pod uwagę cenę wycieczki. Dobrze zlokalizowane względem centrum hotele.

Nie spełniły moich oczekiwań. Były zbyt luksusowe.

Transport:

Z pozytywnych kwestii doceniam kwestię transportu na wyjeździe. Lokalni kierowcy byli bardzo pomocni i autentycznie dbali zarówno o autokar jak i o porządek. Dodatkowo bardzo ciekawym doświadczeniem (jednym z lepszych na tym wyjeździe) był przejazd pociągiem nocnym.

Ciekawa podróż, pełna emocji i różnych środków transportu. Szczególnie zetknięcie ze sposobem podróżowania w pociągu robi wrażenie. Dodatkowo - noclegi w jurtach - warte są wszystkiego.

Autokar spełnił oczekiwania, kierowcy super uprzejmi, pomocni, autokar czyściutki.

Kierowcy bardzo kulturalni, Azis starał się być bardzo pomocny. Bezpiecznie czułam się jadąc tym autobusem. Sprawne pakowanie bagażu.

Kierowcy dbali o czystość, o zasłanianie okien na postojach, bez zarzutów.

Zapisz się na wyjazd