Uzbekistan - PRZYGOTOWANIA

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z informacjami praktycznymi, które ułatwią Państwu właściwe przygotowanie się do wyjazdu do Uzbekistanu. Uzbekistan jest krajem bezpiecznym, a ludzie gościnni i otwarci na turystów, zapraszamy więc do zapisów!

1. Dawne kraje poradzieckie porzuciły już oficjalny ateizm i zaczynają powoli odkrywać swoje muzułmańskie korzenie. Na powitanie nie mówi się już „zdrastwujtie” lecz „salam alejkum”. Meczety i sanktuaria, których zwiedzania na tej wycieczce nie brakuje, wymagają zasłonięcia przez panie włosów i ramion, jak również odpowiedniej długości spodni lub spódnic – za kolana. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie chusty. Długie spodnie w obiektach kultu obowiązują także mężczyzn. Zbyt skąpy w pojęciu miejscowych strój kobiecy może zostać uznany za zachętę do nawiązania bliższej relacji. Do niektórych obiektów religijnych turyści nie są wpuszczani. Różnice kulturowe dotyczą relacji damsko-męskich, zwyczajów żywieniowych i zachowania w miejscach publicznych. Na pocieszenie wypada zauważyć, że mimo renesansu islamu pozostała tolerancja dla alkoholu.

2. Średnia temperatura wiosną 18-22 st. C w dzień, trochę zimniej w nocy, w lecie w dzień to 33-35 st. C, w nocy 18-22 st. C, jesienią podobnie jak wiosną - temperatura w dzień 19-23 st. C i 15-18 st. C w nocy. Ze względu na niską wilgotność powietrza temperatura nie jest dotkliwa.

3. Wskazane jest zabranie na wyjazd lekkiego obuwia trekkingowego.

4. Należy zabrać ze sobą gotówkę, dolary lub euro. Dolary wyłącznie nowych emisji – po 2008 r., banknoty w bardzo dobrym stanie, bez odcisków pieczątek, zakreśleń, zagięć i przetarć. Mimo posiadania kwitów wymiany występują trudności z ewentualną re-wymianą. Dlatego nie należy wymieniać zbyt dużo gotówki na raz. W Uzbekistanie korzystanie z kart płatniczych i bankomatów jest utrudnione, najpopularniejsze są ATM akceptujące karty Visa.

5. Na wyjazd niezbędne jest również nakrycie głowy chroniące od słońca.

6. Konieczny jest krem z filtrem UV.

7. Internet i telefonia komórkowa sieci Uzmobile, Ucell i Beeline.

8. Gniazdka wtykowe typu europejskiego lub podobne – tzw. Schuko.

9. Wodę należy pić wyłącznie butelkowaną. Wskazane jest posiadanie medykamentów przeciwko dość powszechnym dolegliwościom jelitowym związanym ze zmianą diety (np. węgiel aktywny, Laremid, Stoperan, Xifaxan).

10. Należy często myć ręce, szczególnie przed spożywaniem posiłku i ogólnie dbać o higienę osobistą. Lepiej unikać miejscowych lodów (np. z automatu) i wyrobów cukierniczych (kremy) niewiadomego pochodzenia.

11. Wszelakie niezbędne leki i medykamenty powinny pozostać w oryginalnych opakowaniach. Należy posiadać recepty na przyjmowanie przewożonych lekarstw, szczególnie jeśli wwozimy ilość większą niż kilka tabletek. Zwyczajowo około 10 fiolek i/lub 30 tabletek na osobę jest tolerowane. Należy unikać leków zawierających kodeinę oraz psychotropowych.

12. Należy liczyć się z możliwością kontroli dokumentów przez lokalną policję.

13. W Uzbekistanie obowiązuje zakaz fotografowania wszystkich obiektów o bardzo szeroko pojętym znaczeniu strategicznym, a więc: budynków rządowych i samorządowych, mostów, wiaduktów, stacji kolejowych, torowisk, stacji metra, posterunków milicji itp. Radzimy więc, w przypadku wątpliwości czy dany obiekt należy do kategorii obiektów strategicznych, profilaktycznie nie fotografować go. Do fotografowania ludzi i ich kultury należy podchodzić (jak wszędzie) z szacunkiem i dyskrecją. Portretując osoby, powinno się poprosić je o zgodę i w przypadku odmowy nie naciskać na wykonanie zdjęcia. W przypadku fotografowania kobiet, należy być bardzo ostrożnym, szczególnie w bardziej tradycyjnych regionach kraju.

14. W miejscach publicznych obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Zakaz ten obejmuje również pociągi. Eskortująca je policja egzekwuje go bezwzględnie i nakłada wysokie mandaty na ewentualnych konsumentów.

15. Osoby praktykujące dietę wegetariańską lub wegańską muszą liczyć się z ograniczeniami wynikającymi z nawyków żywieniowych charakterystycznych dla Azji Centralnej.

16. Uczestnicy są ubezpieczeni w zakresie KL i NNW w Signal Iduna. Biuro jest jedynie pośrednikiem w tym zakresie.

17. W hotelach nie ma wind. Ponieważ nie ma też serwisu bagażowego, dlatego zalecane są miękkie, lekkie walizki, plecaki lub torby na kółkach. Walizki skorupowe narażone są na uszkodzenie w trakcie lotu i przewozu.

18. Ze względu na raczej gorący klimat - poza wędrówkami - w większości przypadków najlepiej sprawdzą się sandały. Natomiast trzeba pamiętać, że będziemy sporo chodzić, nawet po mieście, więc radzimy zabrać wygodne obuwie!

19. Strefa czasowa GMT+5. Różnica czasu między Polską a Uzbekistanem to 3 godziny w lecie.

20. Obowiązująca waluta: uzbecki sum (UZS). Kurs walut we wszystkich możliwych punktach wymiany waluty jest ten sam. Podczas wyjazdu pilot wskaże miejsca, gdzie będzie można najlepiej wymienić pieniądze na wyjazd.

21. Na wyjazd potrzebny jest ważny paszport. Ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Uwaga: należy upewnić się, że służba graniczna postawiła pieczątkę wjazdu!

22. Z regionalnych dań polecamy: plov, lepioszkę, samsę, zupy: szurpa, mastawa, szaszłyk lula kebab, lagman, manty oraz przesłodkie, przepyszne owoce, które nigdzie tak słodko nie smakują.

23. Uzbekistan jest krajem bezpiecznym, przyjaznym turystom, lokalni mieszkańcy mogą prosić o zrobienie wspólnego zdjęcia. 

Zapisz się na wyjazd