Uzbekistan Kazachstan Tadżykistan - Przygotowania

Kazachstan, Uzbekistan i Tadżykistan – informacje praktyczne

1. Dawne kraje poradzieckie porzuciły już oficjalny ateizm i zaczynają powoli odkrywać swoje muzułmańskie korzenie. Na powitanie nie mówi się już „zdrastwujtie” lecz „salam alejkum”. Meczety i sanktuaria, których zwiedzania na tej wycieczce nie brakuje, wymagają zasłonięcia przez panie włosów i ramion, jak również odpowiedniej długości spodni lub spódnic – za kolana. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie chusty. Długie spodnie w obiektach kultu obowiązują także mężczyzn.
Zbyt bowiem skąpy w pojęciu miejscowych strój kobiecy może zostać uznany za zachętę do nawiązania bliższej relacji.

2. Do niektórych obiektów religijnych turyści nie są wpuszczani. Różnice kulturowe dotyczą  relacji damsko-męskich, zwyczajów żywieniowych i zachowania w miejscach publicznych. Na pocieszenie wypada zauważyć, że mimo renesansu islamu pozostała tolerancja dla alkoholu.

3. Wskazane jest zabrać ze sobą gotówkę, znacznie bardziej popularne są dolary niż euro. Dolary wyłącznie nowych emisji – po 2008 r., banknoty w bardzo dobrym stanie, bez odcisków pieczątek, zakreśleń, zagięć i przetarć. Mimo posiadania kwitów wymiany występują trudności z ewentualną re-wymianą. Dlatego nie należy wymieniać zbyt dużo gotówki na raz. W Kazachstanie, Uzbekistanie i Tadżykistanie korzystanie z kart płatniczych i bankomatów jest utrudnione, najpopularniejsze są ATM akceptujące karty Visa.

4. Należy posiadać ze sobą zestaw zwykle używanych leków, przyborów toaletowych, filtrów ochronnych, nakrycie głowy itp.

5. Na realizację programu należy przeznaczyć równowartość ok. 1000 – 1800 zł.

6. Internet i telefonia komórkowa sieci Activ i Beeline.

7. Gniazdka wtykowe typu europejskiego lub podobne – tzw. Schuko.

8. Wodę należy pić wyłącznie butelkowaną. Wskazane jest posiadanie medykamentów przeciwko dość powszechnym dolegliwościom jelitowym związanym ze zmianą diety (np. węgiel aktywny, Laremid, Stoperan, Xifaxan).

9. Należy często myć ręce, szczególnie przed spożywaniem posiłku i ogólnie dbać o higienę osobistą. Lepiej unikać miejscowych lodów (np. z automatu) i wyrobów cukierniczych (kremy) niewiadomego pochodzenia.

10. Wszelakie niezbędne leki i medykamenty powinny pozostać w oryginalnych opakowaniach. Należy posiadać recepty na przyjmowanie przewożonych lekarstw, szczególnie jeśli wwozimy ilość większą niż kilka tabletek. Zwyczajowo około 10 fiolek i/lub 30 tabletek na osobę jest tolerowane. Należy unikać leków zawierających kodeinę oraz psychotropowych.

 

11. Należy liczyć się z możliwością kontroli dokumentów przez lokalną policję.

12. Mamy kilku przejazdów lokalnymi pociągami, co oznacza, że należy się liczyć z brakiem prądu, Internetu, możliwości się wykąpać w tych dniach. Również, radzimy się zaopatrzyć o wyżywienie przed wyjazdem pociągiem. W pociągu jest wrzątek, więc można będzie zrobić kawę lub herbatę. Również pociągi mają pościele. Więc nie trzeba zabierać ze sobą śpiwór, jednak przy możliwości zalecamy zabrać ze sobą cienkie prześcieradło.

13. W tych krajach obowiązuje zakaz fotografowania wszystkich obiektów o bardzo szeroko pojętym znaczeniu strategicznym, a więc: budynków rządowych i samorządowych, mostów, wiaduktów, stacji kolejowych, torowisk, stacji metra, posterunków milicji itp. Radzimy więc, w przypadku wątpliwości czy dany obiekt należy do kategorii obiektów strategicznych, profilaktycznie nie fotografować go. Do fotografowania ludzi i ich kultury należy podchodzić (jak wszędzie) z szacunkiem i dyskrecją. Portretując osoby, powinno się poprosić je o zgodę i w przypadku odmowy nie naciskać na wykonanie zdjęcia. W przypadku fotografowania kobiet, należy być bardzo ostrożnym, szczególnie w bardziej tradycyjnych regionach kraju.

14. W miejscach publicznych obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Zakaz ten obejmuje również pociągi. Eskortująca je policja egzekwuje go bezwzględnie i nakłada wysokie mandaty na ewentualnych konsumentów.

15. Osoby praktykujące dietę wegetariańską lub wegańską muszą liczyć się z ograniczeniami wynikającymi z nawyków żywieniowych charakterystycznych dla Azji Centralnej.

16. Uczestnicy są ubezpieczeni w zakresie KL i NNW w Signal Iduna. Biuro jest jedynie pośrednikiem w tym zakresie.

17. W hotelach nie ma wind. Ponieważ nie ma też serwisu bagażowego, dlatego zalecane są miękkie, lekkie walizki, plecaki lub torby na kółkach. Walizki skorupowe narażone są na uszkodzenie.

18. Wyjazd wymaga przemyślanego spakowania bagażu, ponieważ będziemy często zmieniać środki transportu i będziemy przechodzić granice kazachsko-uzbecką na piechotę.

19. W związku z tym, że pierwszego dnia wyjazdu mamy w planach zwiedzanie bani, radzimy mieć ręczniki i rzeczy kosmetyczne pod ręką.

 

 

Zapisz się na wyjazd