Uzbekistan Kazachstan - Program

Uzbekistan

Serce Jedwabnego Szlaku- tu przenikały się kultury- europejska z azjatycką, perska, arabska z wielkim stepem i Syberią, spotykały się myśli i wynalazki, powstawały miasta z gliny i piasku barwione w kolorach morza i nieba, manufaktury jedwabiu oraz kolorowe bazary niczym z baśni tysiąca i jednej nocy. Starożytne twierdze Chorezmu, z którego pochodzi święta księga zoroastrian, meczety i medresy Samarkandy, skarby Tamerlana, pałace i haremy emira Buchary, chanaty- Chiwy i Kokandu a także pozostałości Morza Aralskiego, oraz jurty pośród pustyni i relaks na plażach słonego jeziora.

Kazachstan

Bezmiar stepu, pasterskie życie, góry i nocleg w jurtach, Kanion Szaryński, barwne skały, piaszczyste wydmy i górskie jeziora.

Wyprawy

1- Samarkanda- Plac Registan- kompleks medres, meczety i grobowce rodziny Tamerlana, bazar, aleja mauzoleów, obserwatorium Uług Bega, mauzoleum proroka Daniela, manufaktura papieru.

2- Buchara- Ark, pałace i haremy emira, medresy i meczety, barwny dom Chodżajewa, hale targowe, Czor Minor.

3- Chiwa- otoczone murami miasto chanów, labirynt pałacowych pomieszczeń, haremu z tajnymi przejściami, bazaru, meczetów, minaretów z panoramą miasta, zagubione na pustyni, starożytne twierdze Chorezmu.

4- Morze Aralskie- przed nami coraz bardziej biała przestrzeń jakby w upalnym Uzbekistanie pośród pustyni nagle spadł śnieg, ale to nie śnieg, to wiatr morze rozwiał po całym Uzbekistanie a raczej to co z niego zostało- sól, która niczym śnieg bieli pustkowia. Opuszczony port i przepaść- tu było morze, pustynia po horyzont i pordzewiałe wraki kutrów rybackich.

5- Kokand- Pałac chanów Kokandu, manufaktury- dywanów z jedwabiu i ceramiki fergańskiej, Kotlina Fergańska, tu można poczuć Azję, chociażby po zagęszczeniu ludności, ulicznym zgiełku, izolowana część Uzbekistanu, tętni swoim własnym życiem.

6- Taszkient- kompleksy medres i meczetów, okrągłe hale bazarów i inny świat centrum.

7- Plaże jeziora Ajdar-kul, pustynia i jurty.

8- Kanion Szaryński, góry... wśród kazachskich pasterzy.

9- Las wyrastający z jeziora, wyprawa terenówkami- Ałtynemel- kolorowe skały, piaszczyste wydmy i orzeźwiająca rzeka, kąpieliska mineralne.

10- położone u stóp gór Ałmaty- deptak,  pomniki radzieckie, Szymkent- meczet.

11- Astana- futurystyczna wizja miasta stepu.

12- Turkiestan- mauzoleum Chodży Ahmada Jasawiego i Rabigi Sułtan Begim, podziemny meczet, łaźnia.

13- Łagier z sieci GUŁAG.

Zapisz się na wyjazd